9 Eylül 2019

Hakkımızda

Kurucu Müdür: Sevgi GÜRBÜZ

Yıllardır Eryaman çevresinde çeşitli anaokullarında öğretmenlik yapmış Sevgi Öğretmen’in “Çocuk Penceresi” kreş ve anaokulunda artık çocuk kahkahaları yankılanıyor 😀. Yapılan her işte ilk adımlarımızı Sevgi ve ilhamımızdan güç alarak gerçekleştirdik. Bir kağıt sonsuzluğa, boş bir duvar dinazor ve pandaların yaşadığı ormanlara dönüşüyor Sevgi Öğretmen’in okulunda.

Ekip olarak önceliğimiz çocuklarımızla aramızda olan güven duygusu ve enerji ! Çocukların gülen gözlerinden aldığımız pozitif enerji bizleri üretmeye ve öğrenmeye motive eden en önemli güç 🖤. Dinlerken söylemeye, yürürken koşmaya, eğlenirken öğrenmeye ! 🖤 Çocukların en önemli yaşlarında onların dünyalarına misafir olmuş oyun arkadaşları olarak hayatlarındaki ilk deneyimlerine şahitlik edebilmek bizler iiçin son derece mutluluk veren eşşiz bir duygu 🖤 . Birlikte güldüğün, oyuncağını paylaştığın, bazen birlikte duygulandığın gözlerinin içine baktığında derdini anlayabildiğin biriyle tanıştıysan eğer çocuk olmak gerçekten çok güzel ! 🖤

Çocuk Penceresi Hikayesi

Çocuk penceresinin tohumlarını 8 Aralık 2018’de büyük bir heyecanla attık. Dileriz, ektiğimiz bu tohumdan yeşeren okulumuzun kökleri derinlere iner, yaprakları gökyüzüne değer.

Her çocuk eşsiz, dokunulmaz bir bireydir. İlkemiz, eğlenirken öğrenen, doğaya duyarlı sanatla içiçe, yaratıcı yönünü ortaya çıkaran çocuklar yetiştirmek. Çocuk penceresi ailesi olarak her çocuğun eşsizliğinin olduğu gibi kabul edilmesi ve her çocuğa karşı sevgiyle yaklaşılmasını benimsedik.

Çocuğu saygı ile karşılamak sevgi içinde büyütmek ve özgür bırakmak…

ÇOCUKLARIN NEYE İHTİYACI VAR ?

Erken çocukluk döneminde çocuklar bilinçsel ve eğitsel “öğretime” henüz hazır değildir. Erken çocukluk dönemindeki öğrenmenin öznel doğasını en iyi şekilde desteklemek için yaşam alanının şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu dönemin öğrenme şekli çocuğun çevresini bedeni aracılığı ile ayrıntılı ve mümkün olduğunca bağımsız ve doğrudan deneyimlemesiyle gerçekleşir.

Günlük, haftalık, aylık ve mevsimsel akışın belli bir ritimde birbirine bağlantılı bir düzen içerisinde yaşatılması çocuk üzerine rahatlatıcı ve hatta şifa verici bir etki yaratır.

Her insan kendi kendinin eğitmenidir. Çocuk taklit yoluyla öğrenir. Bu anlamda çocukların çevrelerinde anlamlı ve gerçek işler yapan taklit edebileceği rol mkodellerin olması çok önemlidir.

Yaşam becerileri kazandıran ve çocuğun içsel motisyonunu geliştiren günlük eylemlerimiz temel ev işleri bahçeye ve yaşadığımız çevreye bakmak, ekmek yapmak, mevsimsel ritimlerin de eşliğinde öğretim yapmak (kış hazırlıkları, turşu kurmak marmalet yapmak gibi) ve el işleridir. Amacımız örnek oluşturacak günlük eylemlere kendilerinin doğrudan katılması, izlemeleri, olayların mantığını birbirleriyle bağlantılarını söze gerek olmadan görerek ve yaşayarak anlamalarını sağlamaktır. Oyun çocuğun ana işidir, oyunda çocuk kendisidir. Dış kurallardan bağımsız, hiçbir amaca ve emre hizmet etmez. Sadece kendi dürtüsüne kulak kabartır.

Özgür ve serbest oyun sırasında çocuk dünyaya dair deneyimlerini içselleştirir. Yapılandırılmamış materyaller (kestane, kozalak, tahta parçaları, dallar, fındık, ceviz kabukları, kumaş parçaları gibi) ile oyun çocuğun içsel dünyasından gelen hayal gücünden doğan çocuğun yaratıcı potansiyelinin gelişimi için de önemlidir.

Günlük ritim içinde çocukların hikaye ve masal dinlemeleri onların hayal güçlerini beslemelerinin yanı sıra, dil gelişimlerini de desteklemektedir. Anlatılan hikaye ve masallar, çocukları duyduklarını oyunbaz bir yaratıcıkla hayata geçirmek ve dönüştürmek için teşvik eder. Okulumuzda şarkıların, masalların, parmak oyunlarının, tekerlemelerin büyük önemi vardır. Her gün anlamlı öykülerin ve masalların anlatılması, birlikte okunması, çocukların konuşmasına, kendini ifade etmesine izin verilmesi, zaman tanınması, hemen düzeltme yapılmaması, dinlemeye zaman ayrılması çok önemlidir. Böylece böylece çocuklarda hem okuma sevinci ve okuma yeteneği gelişir, hem de dili oynayarak öğrenir ve kendilerini anadillerinde rahatça ifade edebilme duygusunu yaşarlar.

Çocuğun bahçede ve doğada zaman geçirmesine, düzenli yürüyüşler yapmasına, bahçede oynamasına ve çalışmasına, koşmasına, tırmanmasına, dans etmesine yani özetle doğada faal hareket edebilmesine çok önem verilmelidir.

Çocuk Penceresi‘nde,

Çocuklar bahçeden sınıflara geçtiklerinde güne hep birlikte merhaba demek için biraraya gelirler, mevsim şarkıları söyler, parmak oyunları oynarlar. O gün, çemberde anlatacak hikayelerimiz, beraber paylaşacak hikayelerimiz olabilir.

Bahçemizde günün bahçe bakımını üstlenen çocuklarımız arkadaşları için topladıkları taze sebzeler ile kahvaltıya başlar. Kahvaltıdan sonra günün kalitesine göre faaliyetlerimiz yaparız.

OKUL PROGRAMI

Yarı zamanlı okul programımız hafta içi hergün sabah 7.10 ile öğlen 12.30 arasındadır. Çocuklar okulumuzda hazırlanan öğlen yemeklerini yiyerek ayrılırlar. Tam zamanlı anaokulu programı hafta içi hergün sabah 7.10 ila 19:00 saatleri arasındadır.

BESLENME

Menümüz aylık olarak değişir ve mevsimleri takip eder. Sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketmek, aynı zamanda mevsimsel ritimleri okulumuz akışında yaşayan çocuklarımız için önemlidir. Tüm yemeklerimiz okulumuz mutfağında hazırlanır. Çocukların yemek hazırlıklarına katılımı ve gözlemi pedogojik açıdan da önemlidir. “Bir sebze ne zaman yetişir, nasıl yıkanır, nasıl doğranır, nasıl pişirilir, nasıl kokar. Bunlar çocukların dünyayı anlamlı kılmalarında önemlidir.”